Poslouchat své emoce, nebo rozum?
Zažili jste někdy vnitřní dialog svých vlastních pocitů a svého logického a racionálního uvažování? Proč mi můj cit a srdce říkají něco jiného než zdravý rozum? A koho z těch dvou mám vlastně poslechnout? Jak se řídit v situaci, kdy se chci správně rozhodnout? Tenhle stav vnitřní nerovnováhy zažívá ve svém životě většina lidí.
Jako kouč (koučka) se setkávám s případy, kdy se lidé snaží potlačit své emoce a poslouchají svůj rozum. Často se však cítí nešťastní, vnímají svůj život jako sebeobětování. Neodhodlají se ale k tomu změnit třeba práci, která je nenaplňuje a v níž jsou nešťastní. Raději trvale snášejí svého neurotického šéfa, nebo dělají to, co je nebaví či absolutně vyčerpává. Jako zcela pragmatický a racionální důvod uvádějí to, co jim říká rozum – „mám přece pravidelný měsíční příjem.“ Daň této jistotě (je to opravdu jistota?) je omezení, někdy i pohřbení životního štěstí a radosti.
Při koučování se ale setkávám také s opačnými případy. Stává se, že klient (klientka) velmi miluje svého partnera, ten ho/jí však trvale a soustavně využívá a někdy i ničí. Takový partner působí jako „psychický vysavač,“ který ale opravdu miluje jen sám sebe. Jeho partner pak představuje jen prostředek pro naplnění jeho přání. Využívaný partner (bývá to častěji žena) potlačuje hlas svého rozumu, který jí říká „odejdi, nebo Tě vztah úplně zlomí.“ Ve své lásce je taková žena nešťastná, cítí, že vztah jí nedovoluje být sama sebou, ale miluje. Hlas zdravého rozumu však neposlouchá (mnohdy ani nemá sílu poslouchat).
Co je tedy správně, poslechnout rozum, nebo se řídit emocemi? Jako kouč říkám, že dobré rady typu „jdi za hlasem svého srdce“, nebo „vezmi rozum do hrsti“ moc nefungují. Jako kouč neradím, ale pomáhám klientům najít rovnováhu. Cesta k životní rovnováze a spokojenosti je hlavním úkolem životního koučinku (life coaching). Při koučování pomáhám vytvářet rovnováhu ve vnitřním dialogu vašeho rozumu a vašeho citu a beru váš rozum i emoce jako přátele nikoli jako soupeře. Díky tzv. „hlubokým otázkám“ objevujete sami sebe, to co opravdu chcete, učíte se vnímat své pocity, ale i jejich mnohdy „logické“ příčiny. Životní koučink je velmi efektivní a žádaný hlavně proto, že objevuje celou krásu, hloubku i rozmanitost vašeho já, nachází vaše vnitřní zdroje a možnosti. Životní kouč je zkrátka ten, kdo vám ve tmě pomůže rozsvítit světlo a vy najednou jasně vidíte vaši opravdovou a jedinečnou cestu ke štěstí. Začít s životním koučinkem chce ale i kus odvahy a ochotu na sobě pracovat. Neslibuji, že to bude právě lehké, ale rozhodně říkám vyplatí se to!